Contact

Obserwuj nasz

Blog

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Antrykot, rumsztyk, ribeye... - jaki stek wybrać?


Antrykot, rumsztyk, ribeye... - jaki stek wybrać?


Podstawowym celem wizyty w restauracji - obok spotkania z drugą osobą bądź w większym gronie - jest spożycie dobrego posiłku. Często zależy nam też na tym, aby danie miało charakter wyjątkowy. Żeby sprostać oczekiwaniom gości o rożnych gustach, restauracje często przygotowują ofertę w mniejszym lub większym stopniu zróżnicowaną. Odnosi się to zarówno do rodzajów dań (mięsne, wegetariańskie, wegańskie), jak i charakteru kuchni (polska, regionalna, międzynarodowa). Obecnie coraz większą popularnością cieszą się w naszym kraju steki. Odpowiednio przyrządzone mogą stać się wspaniałym, niepowtarzalnym daniem, które trudno będzie nam zapomnieć po wyjściu z restauracji. Do głównych ich rodzajów należą: ribeye, polędwica wołowa oraz antrykot. Czym się charakteryzują?

Antrykot

Jednym z najpopularniejszych steków jest antrykot. Uważa się, ze stanowi on największy przysmak znawców tego rodzaju potrawy. Do jego zalet należą także właściwości prozdrowotne. Na czym one polegają? Otóż antrykot zawiera kwas oleinowy. Najczęściej spotykamy się z nim w oliwkach, jednak w odpowiednio przyrządzonym steku również znajdziemy znaczną ilość owego kwasu, który pozytywnie wspomaga pracę naszego organizm poprzez obniżenie poziomu cholesterolu. Przede wszystkim jednak należy zaznaczyć, że antrykot ma znakomite walory o charakterze kulinarnym. Dzięki specjalnej budowie (tzw. marmurkowej) oraz żyłkom z tłuszczem smak tego steka jet niepowtarzalny.

Polędwica wołowa

Ta propozycja to coś w sam raz dla fanów kruchych i jednocześnie soczystych steków. To delikatne danie, które zyskało całe mnóstwo miłośników, dlatego należy do jednych z najczęściej zamawianych w restauracjach. Aby usmażyć stek doskonały, należy wybrać nieco przerośnięte tłuszczem mięso, o którym zwykło się mówić, że ma strukturę marmurkową. W ojczyźnie steków wołowych, czyli w USA, filety wołowe (z fr. filet mignon) pozyskiwane są z końcowej części polędwicy, blisko ogona zwierzęcia i mają grubość nie większą niż 3 cm.

Ribeye

Stek Ribeye cechuje się wyjątkową soczystością, a jego smak jest bardzo wyrazisty. To drugie zawdzięcza on niewielkiej konsystencji tłuszczu. Smaży się go krótko. W skład steku wchodzi specjalne, wyglądające jak oko włókno. Ribeye przyrządza się z górnych partii grzbietowych krowy. Stek ten występuje również pod swoją austriacką nazwą - Rostbraten.

W Drukarni Smaku Cristina serwowany jest wyborny, sezonowany antrykot “Polska" z sosem berneńskim albo pieprzowym. Polecamy również inne dania w naszej restauracji, takie jak pyszny burger wołowy czy schab wieprzowy z bekonem. Goście do wyboru mają ponadto: comber z jelenia, pierś kaczki z pomarańczą i pieprzem seczuańskim, biodrówkę jagnięcą z różowymi ziemniakami czy kurczaka białego ze smardzami.

Antrykot, rumsztyk, ribeye... - jaki stek wybrać?

wróć