Contact

Obserwuj nasz

Blog

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Savoir vivre, czyli jak zachowywać się przy stole?


Savoir vivre, czyli jak zachowywać się przy stole?


Zasady, które określamy jako savoir vivre, dotyczą wielu sfer naszego życia. Stanowią one wskazówki na temat tego, jak powinniśmy zachowywać się w towarzystwie. Określają, jakie gesty i wypowiedzi należy uznać za właściwe i w dobrym tonie, jakie zaś nie powinny nam się przydarzać. Co ważne, uwzględniają również różnice regionalne i kulturowe. Savoire vivre dotyczy ponadto reguł, jakie obowiązują nas przy stole. I pod tym względem łączy on wszystkie powyższe elementy: zasady dobrych manier, formy grzeczności, znajomość obyczajów. Można więc śmiało powiedzieć, że sposób, w jaki jemy, wiele mówi o nas samych i o naszych towarzyszach. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie zachowania uznawane są za odpowiednie, jakich natomiast powinniśmy się wystrzegać. Należy podkreślić fakt, że wiele z nich ma charakter praktyczny. Warto bowiem wiedzieć, że oba słowa, pochodzące z języka francuskiego, tłumaczymy jako “sztukę życia".

Postawa przy stole

Widelec trzymamy w lewej ręce, natomiast nóż w prawej - o tym wie każdy z nas. Poza tym pamiętajmy, żeby to za pomocą sztućców przybliżać sobie porcję posiłku. Źle widziane jest pochylanie się do talerza. Miejmy na uwadze fakt, że zgodnie z zasadami savoir vivre’u powinniśmy siedzieć wyprostowani - nasze plecy muszą przylegać do oparcia. Pod żadnym pozorem nie możemy pozwolić sobie na zgarbienie się, gdyż jest to uważane za niezwykle nieeleganckie. Nie należy też kłaść nogi na nodze, a łokci opierać na stole. Jednocześnie nie zapominajmy, aby cały czas prezentować się naturalnie i nie zachowywać się w sposób sztywny.

Początek posiłku

Kiedy możemy zacząć jeść? Nietrudno odpowiedzieć na to pytanie w sytuacji, kiedy jesteśmy z wizytą u gości - wówczas posiłek inicjuje gospodarz. Natomiast w przypadku, gdy spotykamy się w restauracji (https://www.drukarniasmakucristina.pl/), kwestia ta niekiedy nasuwa pewne wątpliwości. Otóż główna zasada brzmi, że nie przystępujemy do jedzenia do czasu, aż każdy z naszych współbiesiadników otrzyma posiłek. Jeżeli ktoś jest nieobecny, ponieważ wyszedł na chwilę np. do toalety, w dobrym tonie jest zaczekać kilka minut. Oczywiście w sytuacji, kiedy spotykamy się w restauracji w celu celebrowania urodzin, imienin, innego rodzaju jubileuszu - wówczas obiad albo kolację rozpoczyna osoba, dla której ten dzień ma charakter najbardziej szczególny.

W jaki sposób informujemy o tym, że skończyliśmy jeść?

Warto również wiedzieć o tym, że jeżeli zamierzamy zrobić sobie przerwę w trakcie spożywania posiłku, nóż i widelec kładziemy tak, aby w centralnej części talerza były ku sobie skierowane. Sygnałem dla kelnera, że już nie będziemy spożywać posiłku, jest natomiast umieszczenie sztućców równolegle obok siebie, po prawej stronie talerza.

Savoir vivre, czyli jak zachowywać się przy stole?

wróć