Contact

Obserwuj nasz

Blog

Bądź na bieżąco z aktualnościami

Sery góralskie - co warto o nich wiedzieć?


Sery góralskie - co warto o nich wiedzieć?


Główny cel, dla którego udajemy się do restauracji - obok spotkania z bliskimi osobami - stanowi spożycie dobrego posiłku. W tym kontekście istotne jest dla nas często także poznawanie nowych smaków. Dzięki temu wizyta w lokalu gastronomicznym nabiera również wymiaru poznawczego. Obecnie, ze względu na dużą konkurencję i coraz większą świadomość kulinarną Polaków, możemy spotkać się z wieloma naprawdę interesującymi propozycjami. Z jednej strony kucharze w restauracjach przygotowują posiłki w oparciu o przepisy i produkty z zakresu kuchni międzynarodowej. Z drugiej zaś strony wielu spośród nich sięga po wyjątkowe polskie receptury.

Na szczególną uwagę zasługuje rosnąca popularność przysmaków lokalnych, do których bez wątpienia należą sery góralskie. Kuchnia Podhala jest bardzo ceniona w całym naszym kraju, podobnie zresztą jak kultura tego regionu cieszy się dużym zainteresowaniem. Często udajemy się do Zakopanego właśnie po to, żeby samodzielnie przekonać się o wyjątkowości zarówno owego miasta, jak i lokalnej kuchni.

Jakie są odmiany serów góralskich?

Wędzony oscypek wrzecionowaty, przygotowywany z mleka owczego, to najbardziej znany ser góralski. Na zewnątrz jest on brązowy, natomiast wewnątrz - jasny, żółtokremowy. Na jego skórce znajdują się charakterystyczne wzory. Ich kształt zależy od tego, z jakiego dokładnie regionu oscypek pochodzi. Wyrabia się go ręcznie. Na uwagę zasługują także przypominające makaron albo nici korbacze. Dzielimy je na wędzone i niewędzone. Ich smak, w porównaniu do oscypków, jest delikatniejszy. Przygotowuje się je na bazie mleka krowiego, podobnie jak gołkę, określaną inaczej jako ser gazdowski. Ten ostatni ma bardzo łagodny smak. Wyróżniamy też redykołki, które można nazwać, także ze względu na ich formę, małymi oscypkami. Popularnym serem z Podhala jest również bryndza. Charakteryzuje się ona pikantnym smakiem, przez co jest wyjątkowa także na tle innych serów z omawianego tutaj regionu. Inną ciekawą propozycję stanowi bundz, czyli nieco słodkawy twaróg o białym kolorze, na którym po pewnym czasie powstaje naturalny nalot o barwie zielonkawej.

Dlaczego warto wybrać się do Drukarni Smaku Cristina?

Pyszne sery podhalańskie, podawane z konfiturą i winogronem, serwuje zakopiańska Drukarnia Smaku Cristina. W restauracji znajdziemy także wiele innego rodzaju dań. Spośród przekąsek należy wyróżnić tatara z wołowej polędwicy. Jeśli zaś chodzi o dania główne, do wyboru mamy m.in. dzikiego łososia, żabnicę, comber z jelenia czy gicz cielęcą.

Sery góralskie - co warto o nich wiedzieć?

wróć